Wysokociśnieniowe systemy chłodzenia

Użycie agregatu wysokiego ciśnienia podczas obróbki skrawaniem

Agregat wysokiego ciśnienia podczas obróbki skrawaniem – to nie magia, ale doskonałe narzędzie, które pomaga kontrolować kilka głównych elementów procesów produkcji. A kontrola podczas produkcji jest wszystkim.

Pompy wysokiego ciśnienia – trochę historii

Potrzeba stosowania pompy wysokiego ciśnienia i dużej objętości podczas skrawania stała się oczywista, gdy wiertła do głębokiego wiercenia weszły do użytku ponad 100 lat temu. Istotą problemu (wtedy i teraz) ze standardowymi niskociśnieniowymi systemami doprowadzania chłodziwa jest to, że wytwarzane jest tak dużo ciepło, że chłodziwo wyparowuje, zanim dotrze do narzędzia, gdzie materiał jest faktycznie cięty.

Przegrzana para tworzy barierę, przez którą nie może przeniknąć chłodziwo o niskim ciśnieniu. Nie występuje skuteczne chłodzenie, a rzeczywiste smarowanie jest niewielkie. Niestety, tworząca się bariera paroszczelna nie jest wystarczająco silna, aby wióry nie wpadały z powrotem do narzędzia i powodowały uszkodzenia.

Po co stosuje się pompę chłodziwa cnc

Prawidłowo zastosowana pompa chłodziwa cnc zapobiega tworzeniu się tej bariery paroszczelnej, powodując miejscowy wzrost ciśnienia. Do strefy skrawania wtłacza się tak dużo cieczy, że ciepło jest usuwane i nie może tworzyć się parą z powodu wzrostu ciśnienia.

Do osiągnięcia takiego ciśnienia potrzebna jest duża SIŁA, a ta masa cieczy zapewnia smarowanie i wypłukuje wióry z miejsca cięcia. Dzięki właściwemu zastosowaniu pompy wysokiego ciśnienia wszystkie problemy mogą zostać zminimalizowane i można mieć rzeczywistą kontrolę nad procesem, uszkodzenia spowodowane ciepłem i wiórami są wyeliminowane, narzędzia mają dłuższą żywotność.

Chłodziwo z wysokim ciśnieniem utrzymuje niską temperaturę, zmieniając sposób cięcia materiału. Narzędzia wytrzymują dłużej, wióry nie mogą się sklejać, materiał może być cięty ze znacznie większą prędkością powierzchniową, a szkodliwe reakcje chemiczne nie zachodzą w niskich temperaturach. Dzięki odpowiednio zaprojektowanej pompy wysokiego ciśnienia oraz odpowiedniemu systemowi oprzyrządowania, prędkość powierzchniową można zwiększyć o minimum 30%, a niektóre operacje poprawiają się o 300%.

Agregat wysokiego ciśnienia – co zapewnia?

Agregat wysokiego ciśnienia zapewnia również smarowność poprzez wprowadzanie płynu smarującego między wiór a krawędź skrawającą z bardzo dużą prędkością. W połączeniu ze znacznie niższą temperaturą, to zwiększone smarowanie często powoduje, że wykończenie powierzchni jest dwa razy lepsze. W przypadku konwencjonalnego chłodziwa krawędź skrawająca osiąga bardzo wysoką temperaturę i pozostaje wysoka aż do zakończenia cięcia i jest narażona na ekstremalny szok termiczny, gdy chłodziwo hartuje odsłonięte narzędzie.

Zalecenia producentów narzędzi skrawających

Większość producentów narzędzi skrawających zaleca toczenie na mokro, ale proszą o frezowanie na sucho, nawet jeśli węglik, powłoka i materiał obrabianego detalu są takie same. Przy toczeniu mogą być tylko 3 lub 4 przejścia na minutę, a więc tylko 3 lub 4 szoki termiczne.

Przy frezowaniu za każdym razem, gdy frez wykonuje pełny obrót, każda płytka nagrzewa się i jest hartowana, a przy konwencjonalnym chłodziwie frez czołowy pracujący z prędkością 1000 obr./min poddaje każdej płytce 1000 niszczących hartowań na minutę. Wiercenie znajduje się gdzieś pomiędzy, a szok termiczny występuje za każdym razem, gdy wiertło wyciąga się z nacięcia w cyklu.

Ten szybki cykl między wysoką temperaturą a a jej spadkiem może być bardziej szkodliwy niż ciepło lub zużycie. Producenci narzędzi zalecają frezowanie na sucho, ponieważ uważali, że ciągłe uszkadzanie przez ciepło i wióry jest lepsze niż uszkodzenia spowodowane szokiem termicznym.

Skuteczne odprowadzenie ciepła ze strefy skrawania

Dzisiejsze zmechanizowane produkcje, wymuszają niejako na producentach tworzenie rozwiązań, dzięki którym te mogą działać sprawnie, skutecznie i z zamierzonym efektem. Jeśli w grę wchodzą pompy wysokiego ciśnienia, te jak najbardziej stanowią doskonały wybór absolutnie dla wszystkich użytkowników maszyn zajmujących się skrawaniem. Powyżej przedstawiliśmy zasady działania pomp wysokiego ciśnienia i chłodziwa CNC i wskazaliśmy, dlaczego ich obecność odgrywa tak ważną i istotną rolę, dlatego też wychodzimy do Państwa z naszą ofertą, wierząc, iż spełni ona Państwa oczekiwania, wymagania i potrzeby. Oferujemy najwyższej jakości agregaty wysokiego ciśnienia i pompy chłodziwa które okażą się być bez wątpienia najlepszą inwestycją, na jaką tylko mogą Państwo postawić.

W strefie chłodzenia pojawia się ciepło, które, jak napisaliśmy ma wpływ na bardzo wiele elementów. Odgrywa więc istotne znaczenie dla samej trwałości narzędzi, ale również i dokładności wymiarowo – kształtowej przedmiotu obrabianego, w tym, co ważne i istotne, chropowatości powierzchni.

Co wpływa na temperaturę, jaką osiąga się w strefie skrawania? Jakie czynniki odpowiadają za jej wysokość? Do tych najważniejszych zaliczyć możemy między innymi:

  1. prędkość i głębokość skrawania
  2. rodzaj materiału obrabianego i rodzaj materiału, z którego wykonane jest narzędzie
  3. geometria narzędzia skrawającego
  4. prędkość posuwu
  5. użycie chłodziwa

W sposób szczególny istotne znaczenie ma prędkość skrawania. Im jest ona większa, tym logiczne, że wytwarza więcej ciepła i więcej tego ciepła za pomocą wiórów musi zostać odprowadzone. Co to oznacza w praktyce? Zadaniem wiórów jest pochłanianie wydzielanego ciepła, co ma za zadanie zminimalizować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek deformacji na powierzchni obrabianego przedmiotu, przy jednoczesnej, jak największej ochronie samych narzędzi. Jeśli prędkość jest duża, wióry są w stanie tak naprawdę pochłonąć całe ciepło. Dostępne w naszej ofercie urządzenia, mają za zadanie odpowiednio taką temperaturę regulować, nie dopuszczając jednocześnie do sytuacji, w których nastąpi uszkodzenie narzędzia lub deformacja przedmiotu.

Pompa chłodziwa CNC, to jak najbardziej doskonały wybór dla wszystkich klientów stawiających na wysoką jakość swojej produkcji i na zapewnienie takiej mechanizacji, która okaże się być jak najbardziej skuteczna w swoim działaniu.

Chłodziwo – najważniejsze zadania

Chłodziwo określane jest jako ciecz obróbkowa, inaczej ciecz chłodząco – smarująca CCS. Ich obecność w obrabiarkach odgrywa niezwykle istotne znaczenie. Głównymi zadaniami, jakie ma spełniać pompa chłodziwa CNC są:

  1. chłodzenie, a więc przejmowanie i odprowadzanie ciepła
  2. smarowanie, a więc zmniejszenie tarcia w przypadku wysokiej temperatury i przy dużych naciskach jednostkowych
  3. wspomaganie odprowadzania wiórów
  4. zabezpieczenie przed korozją danego wyrobu

Co istotne, agregat wysokiego ciśnienia i chłodziwa powinien być obecny przy maszynach produkcyjnych zajmujących się skrawaniem, aby zapewnić osobom będącym ich operatorami bezpieczeństwo i higienę pracy. Chłodziwo musi spełniać odpowiednie normy i być dopuszczone do użytku. Absolutnie nie może działać szkodliwie na człowieka, musi być bezwonne, niepalne, trwałe, podatne na utylizację, a ponadto nie może tworzyć dymów i osadów.

Jeśli potrzebują Państwo najwyższej jakości pomp wysokiego ciśnienia, najlepszych, sprawdzonych pomp chłodziwa CNC, to jak najbardziej nasza firma wychodzi do Państwa z ofertą, pragnąc zaoferować najlepsze z dostępnych na rynku rozwiązania.