Czym się różni automatyczny podajnik pręta od ręcznego?

Żeby znacząco usprawnić produkcję, a także wykorzystanie tokarek, w wielu firmach stosowane są tak zwane podajniki pręta. Występują one w wielu odmianach i konfiguracjach, dlatego przed zakupem warto rozważyć wszystkie kwestie, które mogą mieć wpływ na sprawność oraz komfort ich użycia. Bez względu na to, czy mowa jest o małym, czy większym zakładzie.

Sprawą zdecydowanie najważniejszą wydaje się typ sprzętu. Na rynku znajduje się bowiem zarówno podajnik pręta ręczny, jak i automatyczny. Obie grupy urządzeń znacząco różnią się pod względem sposobu działania oraz zakresu wykorzystania. Z tego powodu warto przeanalizować je dokładnie. Oczywiście cały czas mają na uwadze również inne kwestie, związane chociażby z ważnymi parametrami technicznymi.

Ręczny czy automatyczny podajnik pręta?

Najpierw zajmijmy się charakterystyką obu typów urządzeń. Pozwoli to bowiem zawęzić ostateczny wybór tylko do tych modeli, które faktycznie mogą okazać się przydatne.

Zdecydowanie bardziej zaawansowany pod względem technologiczny jest, rzecz jasna, automatyczny podajnik pręta. W jego przypadku za umieszczanie prętów w tokarce odpowiada wyłącznie urządzenie. Operator nie musi więc stopować swojej pracy, by zająć się podajnikiem. Zdecydowanie ułatwia i skraca to pracę, co też przekłada się na możliwość wykonania większej liczby zadań w konkretnym czasie.

Co ważne, podajniki automatyczne dzielą się na dwa rodzaje:

  • automatyczne podajniki na pręty długiejak można się domyślić, wyróżniają je spore wymiary, a także możliwość pracy na bardzo długich materiałach. Z tego względu kupowane są przede wszystkim przez firmy realizujące bardzo zaawansowane zamówienia,
  • automatyczne podajniki na pręty krótkieznacznie mniejsze, a co za tym idzie, również tańsze. Na rynku znaleźć można modele do pracy średnio i wielkoseryjnej.

Osobną kategorią tworzą ręczne podajniki pręta. Ze względu na ich oczywiste ograniczenia, na rynku pojawiają się znacznie rzadziej. Obsługiwane są ręcznie, co wydłuża realizację poszczególnych działań. Między innymi z tego powodu kierowane są one głównie do produkcji małoseryjnej.

Warto w tym miejscu podkreślić, że ręczny podajnik pręta wyróżnia się znacznie niższą ceną zakupu, co może być decydujące dla mniejszych przedsiębiorstw, które nie dysponują tak pokaźnymi budżetami.

Jak wybrać dobry podajnik pręta?

Podział na modele ręczne i automatyczne nie rozwiązuje jednak całej sprawy. Przed zakupem należy zwrócić uwagę również na inne kwestie. Na przykład na konkretne parametry techniczne. W końcu to od nich zależą prawdziwe możliwości obsługiwanych sprzętów. W przypadku podajników prętów sprawdzić trzeba przede wszystkim:

  • zakres obsługiwanych średnic pręta,
  • zastosowane materiały konstrukcyjne,
  • zaimplementowane technologie oraz zabezpieczenia,
  • system ładowania,
  • wymiary podajników,
  • mechanizmy regulacji,
  • prędkość obrotową.

Żeby podajnik pręta rzeczywiście spełniał swoje zadanie, musi najpierw zostać odpowiednio dopasowany. Nie tylko do potrzeb przedsiębiorstwa, ale też do specyfiki wykonywanych zadań oraz samych prętów.

Z tego właśnie powodu najlepszym rozwiązaniem okaże się współpraca z uznanym dystrybutorem, który zapewnia nie tylko dostęp do nowoczesnych sprzętów, ale również gwarantuje fachowe doradztwo. W jego ramach doświadczeni fachowcy wskazują na optymalne rozwiązania, a także pomagają w wyborze urządzeń, które mają szansę sprawdzić się w praktyce. Bez względu na to, do czego finalnie będą wykorzystywane, ani jak często.