Tulejki do zaciskania materiału – jak wybrać dobry produkt?

Tulejki zaciskowe to pewnego rodzaju elementy przytrzymujące, a dokładniej rodzaj uchwytu. Jego użycie pozwala na stworzenie wokół danego przedmiotu specjalnego kołnierza, umożliwiającego wytworzenie dużej siły zaciskowej. Całość składa się z otworu przelotowego oraz stożkowej strony zewnętrznej. Opisywany element może zostać wykorzystany do zaciśnięcia wokół pasującego stożka. Tulejki są wykonywane z różnych materiałów. Wyróżniamy m.in. wersje ze stali sprężystej, które zazwyczaj posiadają jedno lub więcej nacięć wzdłuż długości, dzięki czemu tulejka może się kurczyć i rozszerzać. Inną opcją są modele gumowo-stalowe, które posiadają stożkowe stalowe płytki tworzące okrąg. Na co zwrócić uwagę w trakcie wybierania tego typu elementów?

Tulejki zaciskowe – jak wybrać dobry model?

Opisywane produkty są wykorzystywane m.in. jako element wyposażenia obrabiarek oraz do oprawek frezarskich. Montaż tulei do narzędzi zazwyczaj odbywa się za pomocą gwintów. Dzięki zredukowaniu średnicy trzpienia, możliwe jest skuteczne zamontowanie narzędzia. To z kolei przekłada się na lepszą efektywność pracy oraz jej usprawnienie. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie konkretnego produktu?

  • Jedną z najważniejszych kwestii jest jakość materiału, z którego zostały wykonane tulejki zaciskowe. To bowiem w bezpośredni sposób przekłada się na efekty pracy oraz ich trwałość.
  • Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, materiał musi wykazywać podwyższoną odporność na uszkodzenia oraz oczywiście niezawodność.
  • Kolejną kwestią jest dopasowanie rodzaju tulejki do konkretnego zastosowania.

Rodzaje tulejek zaciskowych

Niezależnie od tego w jaki sposób skonstruowany jest opisywany element, jego zasada działania jest zawsze taka sama, czyli ma on zacisnąć się wokół obrabianego przedmiotu lub narzędzia. Jedną z branż, w których często wykorzystuje się tulejki jest stolarka. W tym przypadku niezbędne są wersje do frezarek górnowrzecionowych. Zadaniem tulejki jest utrzymywanie frezu we wrzecionie. W Europie zazwyczaj stosuje się egzemplarze w rozmiarze 6 lub 8 mm. 

Kolejną dziedziną jest obróbka metali. Tutaj nie mówimy już o konkretnym modelu, bowiem w owej branży potrzebne są różne rodzaje tulejek. Jednymi z najczęściej używanych są wersje R8 oraz 5C, zazwyczaj w chwycie cylindrycznym. Oprócz tego można się spotkać z modelami o kwadratowym lub sześciokątnym kształcie chwytu. Jeśli w konkretnej sytuacji pojawi się konieczność przytrzymania nietypowych kształtów lub rozmiarów, tulejki zaciskowe mogą zostać wykonane na zamówienie.

W przypadku automatów tokarskich wrzecionowych można spotkać się z typem DIN6343, znanym również jako tuleje zaciskowe automatowe. Wyróżniają się one gładką cylindryczną powierzchnią wewnętrzną. Jednym z najczęściej stosowanych systemów zaciskowych są tulejki ER. Zostały one opatentowane już w 1973 roku. Używa się ich do mocowania narzędzi skrawających (m.in. wierteł, frezów czy gwintowników) oraz do trzymania przedmiotów poddawanych obróbce. Jeśli chodzi o najczęściej wykorzystywane rozmiary, należą do nich m.in. ER-8, ER-11, ER-20 oraz ER-25. 

Wspomniane wcześniej tulejki zaciskowe R8, a dokładniej ich średnica musi zostać dokładnie dopasowana do średnicy chwytu narzędzia. Takie modele posiadają rowek zapobiegający rotacji w trakcie zdejmowania i mocowania. Całość mocuje się przy pomocy ściągacza. Jeśli chodzi o równie popularne wersje 5C, są one przeznaczone przede wszystkim do przytrzymywania obrabianych przedmiotów.