Żeby obrabiarka pracowała wydajniej, można ją wyposażyć w dodatkowy osprzęt. Jednym z polecanych urządzeń jest agregat wysokiego ciśnienia. Do czego służy? Dlaczego warto zdecydować się na sprzęt? Jakie parametry techniczne go opisują?
Agregat wysokiego ciśnienia – do czego służy? Jakie korzyści płyną z jego zastosowania?
Dostępne na rynku obrabiarki mogą pracować na sucho, jednak z uwagi na konieczność uzyskania precyzji wykonania, odpowiedniej skrawalności i chropowatości powierzchni w wielu przypadkach zaleca się użycie chłodziwa. Jest to też rekomendowane z ekologicznego i ekonomicznego punktu widzenia.
Żeby jednak jak najlepiej wykorzystać możliwości cieczy chłodząco-smarującej, trzeba zoptymalizować jej zużycie. Celowi temu służy właśnie agregat wysokiego ciśnienia – urządzenie zewnętrzne, które dozuje i podaje chłodziwo do obrabiarki.
Dostępne na rynku nowoczesne agregaty wysokiego ciśnienia automatycznie pobierają ciecz ze zbiornika i przefiltrowują ją przez wydajny system prefiltracji, skąd trafia do pompy wysokociśnieniowej. Następnie oczyszczone chłodziwo jest podawane pod wysokim ciśnieniem do obrabiarki.
Zastosowanie agregatu wysokiego ciśnienia do podawania chłodziwa ma wiele korzyści. Co daje?
- Zwiększa wydajność i stabilność procesu technologicznego. Ciecz chłodząco-smarująca skutecznie odprowadza ciepło wytwarzane podczas skrawania i posuwu, co pozwala na lepszą pracę obrabiarki, ogranicza przestoje i redukuje ryzyko awarii.
- Zmniejsza tarcie pomiędzy obrabianym materiałem a narzędziem, co pozytywnie wpływa na precyzję wykonywanych działań, a także przedłuża żywotność osprzętu.
- Dzięki urządzeniu obróbka przebiega sprawniej i efektywniej, a jej rezultatem są precyzyjne wyroby odznaczające się wysoką jakością. Ułatwia to osiągnięcie przewagi konkurencyjnej na rynku.
- Precyzyjnie odprowadza wióry powstałe w wyniku procesu technologicznego. Pozytywnie wpływa to na żywotność narzędzia i jakość obrabianego materiału.
Agregat wysokiego ciśnienia pozytywnie wpływa też na jakość chłodziwa. W efekcie ciecz chłodząco-smarująca lepiej chroni podzespoły obrabiarki. Przekłada się to na niższe koszty produkcji i konserwacji. Zmniejsza również częstotliwość napraw.
Agregaty wysokiego ciśnienia – na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?
Na rynku dostępne są różne agregaty wysokiego ciśnienia. Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych, w tym:
- typ cieczy obróbczej,
- ciśnienie maksymalne – od 20 do nawet 150 bar,
- wydajność,
- wielkość zbiornika na ciecz chłodzącą,
- moc pompy głównej i zasilającej,
- sposób filtracji czynnika roboczego (tkanina filtracyjna TNT, system magnetyczny, TNT+magnetyczny, worek filtracyjny),
- rodzaj silnika (elektryczny, benzynowy, Diesel),
- natężenie hałasu,
- masa urządzenia.
Parametry te przekładają się na skuteczność sprzętu, a także komfort jego użytkowania. Dlatego warto się im dobrze przyjrzeć. Istotną kwestią jest również właściwy dobór ciśnienia i przepływu objętościowego w zależności od zastosowania.
Agregat wysokiego ciśnienia to urządzenie, które dzięki wykorzystaniu cieczy chłodząco-smarującej pozwala zoptymalizować pracę obrabiarki. Odpowiednio dopasowany układ nie tylko zwiększy wydajność procesów skrawania i posuwu oraz ograniczy ich koszty, ale również zapewni szybki zwrot z inwestycji. Dlatego właściwego modelu warto szukać u autoryzowanych dealerów urządzeń. To gwarancja prawidłowości działania i długiej żywotności sprzętu.