Do czego służą pompy wysokiego ciśnienia?

Uwzględniając przeznaczenie, pompy wysokiego ciśnienia można podzielić na różne modele. Dwie główne kategorie obejmują rozwiązania do wody i do paliwa. Czym wyróżniają się te warianty? Do czego służą i gdzie znajdują zastosowanie? Jakie jeszcze pompy wysokiego ciśnienia znajdują zastosowanie w przemyśle?

Pompy wysokiego ciśnienia wody – co to? Gdzie się je wykorzystuje?

Pompy wysokiego ciśnienia wody to wszechstronne urządzenia, które znajdują zastosowanie w różnych branżach. Jak sama nazwa wskazuje, służą do podawania wody pod wysokim ciśnieniem. Stosuje się je przede wszystkim w maszynach przemysłowych i górniczych, a także w pojazdach czyszczących (do myjki ulicznej), samochodach serwisowych, kombajnach, gruszkach do przewozu betonu, podnośnikach, wozach strażackich, a nawet łodziach. Służą m.in. do:

  • cięcia materiałów strumieniem wody,
  • piaskowania,
  • tłumienia kurzu,
  • czyszczenia (m.in. maszyn, rur, kontenerów, ulic),
  • prac przybrzeżnych i podwodnych,
  • nawadniania (np. w sieci zraszaczy).

Dostępne na rynku pompy wysokiego ciśnienia wody wyróżniają się dużym zróżnicowaniem. Modele od uznanych producentów to gwarancja najwyższego standardu i wysokiej trwałości. Zapewniają one niskie zużycie energii, a jednocześnie zachowują maksymalną sprawność i efektywność. Są tanie w eksploatacji i nie wymagają skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych.

Pompy wysokiego ciśnienia paliwa – do czego służą?

Z kolei pompę wysokiego ciśnienia paliwa stosuje się w układzie Common Rail. Umiejscowiona jest ona między obwodami niskiego i wysokiego ciśnienia. Stosuje się ją po to, aby zapewnić odpowiednio wysokie ciśnienie paliwa podczas pracy silnika wysokoprężnego niezależnie od warunków. Urządzenie działa w trybie ciągłym. W praktyce oznacza to, że w odróżnieniu od innych układów wtryskowym w tym przypadku paliwo nie jest sprężane dla każdego pojedynczego wtrysku.

W zależności od rodzaju pojazdu zastosowanie znajdują różne pompy wysokiego ciśnienia. W samochodach osobowych najczęściej są to tłoczkowe pompy promieniowe, a w pojazdach użytkowych – rzędowe pompy dwu-sekcyjne. Jedne i drugie są napędzane od jednostki napędowej. Ich uszkodzenie może objawiać się nierównomierną pracą silnika, spadkiem jego mocy i większą hałaśliwością, a także większym zadymieniem spalin czy też problemami z rozruchem jednostki napędowej.

Pompy wysokiego ciśnienia paliwa, podobnie jak modele do wody, są wytwarzane przez wielu producentów. Decydując się na uznaną na rynku markę, zyskujesz gwarancję jakości i niezawodności. Wiele też zależy od eksploatacji. Pompa musi być odpowiednio smarowana. Dlatego wskazane jest wykorzystanie wysokiej jakości paliwa i oleju.

Inne pompy wysokiego ciśnienia stosowane w przemyśle

Woda i paliwo to niejedyne media, jakie mogą być wykorzystywane w pompach wysokiego ciśnienia. Urządzenia mogą operować:

  • sprężonym powietrzem,
  • gazami korozyjnymi i łatwopalnymi,
  • olejami,
  • chemikaliami,
  • czynnikami chłodniczymi,
  • płynami specjalnymi.

W efekcie znajdują zastosowanie praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Szeroki wybór rozwiązań sprawia, że bez trudu można dobrać pompę do już posiadanego osprzętu i oprzyrządowania, co pozwala zagwarantować odpowiednie warunki pracy, niezależnie od jej specyfiki.

Dzięki dostępności różnorodnych urządzeń technika wysokociśnieniowa jest wykorzystywana w przemyśle na szeroką skalę. Odpowiednio dobrane pompy wysokiego ciśnienia charakteryzują się niską awaryjnością, wysoką efektywnością i niezawodnością. Warto jednak zadbać o to, aby pochodziły z pewnego źródła. Wówczas będą działać bez zarzutu.