Rodzaje transporterów wiórów

Obróbka skrawaniem pozwala przekształcić surowy materiał w element o pożądanej formie i wielkości. Naturalną konsekwencją procesu jest powstawanie wiórów, które muszą zostać odtransportowane do wyznaczonego miejsca. W tym celu stosuje się specjalistyczne transportery wiórów. Jakie są podstawowe rodzaje tych urządzeń? Czym wyróżniają się transportery taśmowe przemysłowe?

Transportery wiórów – podstawowe rodzaje

Wióry to materiał odpadowy powstający w wyniku obróbki skrawaniem. Ich właściwe odprowadzanie i transportowanie jest kluczowe dla całego procesu. Nieusunięte ze strefy pracy mogą bowiem oplatać narzędzie, a także rysować powierzchnię obrabianych elementów. Dlatego transportery wiórów uznaje się za jedne z najważniejszych urządzeń peryferyjnych do obrabiarek skrawających. Zapewniają bowiem bardziej przyjazne warunki pracy.

Na rynku dostępne są różne transportery wiórów. Biorąc pod uwagę rodzaj odpadu wiórowego, oferowane sprzęty można podzielić na:

  • transportery taśmowe przemysłowe – są przeznaczone do transportu pochodzących z obróbki skrawaniem: stalowych i aluminiowych wiórów długich ciągliwych, stalowych wiórów poskręcanych, spiralnych i rozdrobnionych oraz wiórów z tworzyw sztucznych. Ich konstrukcja pozwala odseparować chłodziwo od wiórów. W zależności od tego, czy chłodziwo ma być ponownie wykorzystywane w systemie, urządzenia mogą zostać wyposażone zbiornik lub nie.

Transportery taśmowe przemysłowe to solidne, niezawodne i trwałe sprzęty, których poszczególne podzespoły (np. silnik, przekładnię, lub łańcuch) można dostosować do specyfiki prowadzonej działalności i ilości wiórów. Odznaczają się one również długą żywotnością, pod warunkiem że są eksploatowane i konserwowane zgodnie z wytycznymi producenta,

  • zgrzebłowe transportery wiórów – służą do transportu stalowych wiórów rozdrobnionych i drobnych, aluminiowych wiórów poskręcanych oraz wiórów mosiężnych, żeliwnych i z tworzyw sztucznych, powstających w procesach szlifowania lub honowania. Jak sama nazwa wskazuje, są to modele, które do przesuwania wiórów wykorzystują zgrzebła.

Podobnie jak transportery taśmowe przemysłowe, tak i warianty zgrzebłowe pozwalają odseparować chłodziwo od wiórów oraz można je dostosować do ilości wiórów. Mogą też pracować bez chłodziwa, o ile ich dno jest wykonane z odpornej na ścieranie stali hardox, co zwiększa ich wytrzymałość.

  • magnetyczne transportery wiórów – wykorzystuje się je do transportu rozdrobnionych i drobnych wiórów stalowych. Z uwagi na zastosowanie magnesów neodymowych są to jedne z najdroższych transporterów wiórów na rynku. Odznaczają się jednak długą żywotnością i trwałością. To zasługa m.in. konstrukcji, w wyniku której magnetyczne przęsła nie mają styczności z przenoszonymi wiórami.

Przedsiębiorcy mają także do wyboru transportery wyposażone w bęben filtrujący. Często są one określane mianem transporterów podwójnych, gdyż mają dwa rodzaje przenośników wiórów. Są efektywne w działaniu i odznaczają się niższymi kosztami eksploatacji. Pozwalają bowiem na ponowne wykorzystanie chłodziwa.

Transportery wiórów to solidne i funkcjonalne sprzęty, które pozwalają odprowadzać materiał odpadowy powstający w wyniku obróbki skrawaniem w przeznaczone do tego celu miejsce. Wyróżniają się one sporą różnorodnością. Na rynku dostępne są m.in. transportery taśmowe przemysłowe oraz modele zgrzebłowe. Wszystkie można bez trudu dopasować do ilości i rodzaju powstających wiórów, co zapewnia ich bezawaryjną i wydajną pracę.