Przenośniki magnetyczne to urządzenia przeznaczone do transportowania części ferromagnetycznych. Ich ważną zaletą jest wydajność oraz możliwość bezpiecznego i niezawodnego przemieszczania materiału. Tego typu sprzęty są wykorzystywane m.in. w przemyśle spożywczym, kontenerowym i podczas produkcji napojów. Oprócz tego możliwe jest przenoszenie mokrych i suchych opiłków, wiórów, odpadów spod prasy oraz części. Co warto wiedzieć na temat działania sprzętów?
Przenośniki magnetyczne – najważniejsze informacje
Opisywane urządzenia są w stanie skutecznie zastąpić innego rodzaju przenośniki. Tym co je wyróżnia jest hermetyczna konstrukcja, dzięki czemu mogą być one wykorzystywane nawet w bardzo trudnych warunkach. Jest to możliwe również z tego względu, iż ruchome mechanizmy są zabezpieczone przed negatywnym działaniem pyłów i cieczy produkcyjnych. Są też w stanie pracować w każdym położeniu, nawet pionowo.
Przenośniki magnetyczne spełniają swoje funkcje przede wszystkim dzięki temu, iż zarówno ruchome elementy, jak i prowadnice są wykonane ze stali o podwyższonych właściwościach. Odpowiednia grubość blachy, z której powstał ślizg sprawia, że jest on odporny na deformacje spowodowane działaniami mechanicznymi. W niektórych sytuacjach konieczne może być zamontowanie blachy ryflowanej. Dzięki niej można zmniejszyć przyleganie elementów, które zostały zaolejone, zwłaszcza gęstymi cieczami.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat urządzeń?
Aby przenośniki magnetyczne należycie spełniały swoje zadanie, konieczne jest ich odpowiednie dopasowanie m.in. do rodzaju materiału, który ma być transportowany. Konieczne jest uwzględnienie wymiarów detali, ciężaru największych elementów, wysokości spadania i temperatury. Oprócz tego ważną informacją jest rodzaj wiórów – drobne lub wstęgowe oraz wymagana wydajność. Po sprecyzowaniu wszystkich potrzebnych danych można ustalić jakiego rodzaju przenośnik jest potrzebny w konkretnym przypadku. Warto pamiętać o tym, że urządzenia różnią się m.in. liczbą magnesów, siłą ich przyciągania, prędkością liniową oraz mocą napędu. Kolejna różnica dotyczy samej blachy ślizgowej, a dokładnie jej grubości i rodzaju powierzchni. Ponadto maszyny różnią się wymiarami zewnętrznymi, które muszą być dopasowane do warunków panujących w danym miejscu.
Wspomniane elementy metalowe są transportowane na taśmie przenośnika, a zainstalowane pod nim magnesy odpowiadają za przytrzymywanie. Gdy części dotrą do strefy zredukowanego pola magnetycznego, następuje ich oderwanie. Jakie są zalety tego typu urządzeń? Przede wszystkim nie trzeba się martwić, że drobne cząstki przedostaną się do układu wewnętrznego i spowodują awarię. Niestety taka szansa istnieje w przypadku zwykłych przenośników. Kolejną zaletą jest bezobsługowe działanie i możliwość ciągłej eksploatacji. Konstrukcja tego typu urządzeń jest zazwyczaj wykonana z miękkiej lub nierdzewnej stali. Jeśli chodzi o pasy przenośnikowe i koła łańcuchowe, mogą zostać użyte zarówno wersje standardowe, które są przyjęte w danej branży, jak i wersje określone przez klienta.
Konstrukcja maszyny jest zaprojektowana w taki sposób, aby było możliwe regulowanie wysokości i średnicy dla danego rozmiaru pojemnika. Sam układ napędowy wyróżnia się bardzo wysoką wydajnością. Montuje się go na wale lub powyżej niego. Układ napędowy musi być dopasowany do konkretnego zastosowania, gdzie potrzebna jest zmienna prędkość. Przenośniki magnetyczne to urządzenia, które nie tylko w dużym stopniu ograniczają miejsce zajmowane przez linię produkcyjną, ale jednocześnie usprawniają komunikację w zakładzie, w którym są zamontowane.